tarhana corbasi Tarhana Çorbası

Malzemeler


/p>

Tam olarak hangi yöreye ait olduğunu bilmesemde bizim oralarda tarhana çorbası denince akla gelen çorba budur. Ancak daha sonraları annemin kolay tarhana dediği sanırım daha çok ege bölgesinde yapılan kırmızı renkli tarhanayı öğrendim. Hangisi güzel derseniz bizim oraların tarhanasıyla kıyaslama bile yapmam icon smile Tarhana Çorbası

Tarhananın Malzemeleri

6 kg süzme yoğurt
3 kg yoğurt
10 su bardağı yarma(bilmeyenler için resim)
1/2 kg süt
4 adet yumurta
1 su bardağı un
tuz

Büyük bir kaba süzme yoğurdu alın ve ısınıp dağılmaya başlayıncaya kadar bekleyin. Üzerine yarmayı ekleyin. Başka bir yerde hazırlamış olduğunuz yoğurt, un, yumurta ve sütü çırparak süzme yoğurda ekleyin ve koyulaşıncaya kadar karıştırarak pişirin. Koyulaşınca ateşten almadan önce tuzunu ekleyin. Temiz örtüler serdiğiniz tepsilerek kaşık yardımı ile birer birer dökün ve güneşte iyice kurumasını bekleyin(bu işlem bir günde olmaz uzun süre saklayacağınız için iyice kurumasını sağlayın.)

Tarhana Çorbasının Yapılışı

Daha öncede hazırlamış olduğunuz tarhanadan her kişi için 2 adet olmak üzere alın ve bir gün öncesinden suda bekletin. Çorbayı yapmaya başlarken suda bekletmiş olduğunuz tarhanaları elinizle iyice ezin ve mümkün olduğunca ufak parçalara ayırın. Üzerine su ekleyerek kaynamaya bırakın. İyice pişip çorba kıvamına gelene kadar(yoğurdun suya çıkmış olması gerekiyor) kaynatın. Gerekirse su ilaveleri yapabilirsiniz. Dilerseniz içine bir bağ sarımsağı keserek atabilirsiniz. Çorbayı ocaktan aldıktan sonra küçük bir tavaya 2 yemek kaşığı sıvıyağda nane yapın ve çorbanın üzerine dökün. Afiyet olsun.

Aramalar:


Diğer Konularımız
Tarhana Çorbası için Yorum Yapın